کانال تلگرام کیس استوک
اینستاگرام جهان بازار

منبع تغذیه ( Power Supply )

با سلام و عرض ادب خدمت شما همراهان عزیز جهان بازار . در این مقاله بصورت خلاصه به منبع تغذیه می پردازم

بطور کلی دونوع منبع تغذیه داریم : 1 ) خطی یا Liner  2 ) سویچینک Switching

محاسن منبع تغذیه خطی :

*سادگی در طراحی آن

*ارزان بودن تولید آن

*طول عمر زیاد تر نصبت به منبع تغذیه سویچینگ

معایب منبع تغذیه خطی

*وزن و ابعاد زیاد بخاطر بزرگ بودن و سنگین بودن ترانسفورمر آن

*ضریب توان پایین

*ریپل و نویز و نوسان در خروجی

*خطر برق گرفتگی

محاسن منبع تغذیه سویچینگ :

*وزن و ابعاد کوچک آن

*کارایی بالا , توان و گرمای تلفاتی کمتر

*دقیق تر بودن ولتاژهای خروجی آن

معایب منبع تغذیه سویچینگ :

*پیچیدگی طراحی آن


*گران قیمت تر بودن آن نسبت به منبع تغذیه خطی

بخاطر کم حجم و سبک بودن و توان بالا و همچنین دقیق تر بودن ولتاژهای خروجی

پاور سویچینگ در کامپیوترهای امروزی از این نوع منبع تغذیه استفاده می شود .

منبع تغذیه سویچینگ

از منبع تغذیه خطی به دلیل ریپل و نویز بالا و همچنین سنگین و حجیم بودن آن بیشتربرای ولتاژ دهی موقتی ( برای تست در تعمیرات ) استفاده می شود

مهمترین مزیت یک منبع تغذیه سویچینگ بازده بالای آن است . از آنجایی که ترانزیستور سویچینگ فقط در ناحیه قطع و اشباع کار می کند ( در حالت قطع جریان عبوری از آن ناچیز بوده و در حالت اشباع هم افت ولتاژ روی آن کم است ) بنابراین توان مصرفی آن ناچیز است که این سبب بالا رفتن بازده منبع تغذیه می گردد . سایر مزایای آن عبارتند از حجم و وزن کمتر ( به دلیل حذف ترانسفورماتور فرکانس پایین که وزن بالایی دارد ) و گرمای ایجاد شده کمتر (به دلیل بازده بالاتر ). معایب آن عبارتند از پیچیدگی زیاد و امکان تداخل الکترومغناطیسی و همچنین ایجاد موجک (ریپل ) در فرکانس سویچینگ و هارمونیک های آن نوع ارزان قیمت این گونه منابع می تواند نویز الکتریکی حاصل از سویچینگ وارد شبکه برق شهری نماید که این سبب بروز تداخل با سایر دستگهاهای صوتی و تصویری که به همان فاز وصل شده اند، میگردد . منابع تغذیه سویچینگ فاقد تصحیح ضریب توان نیز ممکن است اعوجاج هارمونیک ایجاد نمایند .

ولتاژهای پاور سویچینگ

پاور کامپیوتر سه کار مهم انجام می دهد  :

1 ) جریان AC را به  DC تبدیل می کند .

2 ) کاهنده ولتاژ است .

3 ) تقسیم کننده ولتاژ نیز می باشد .

همانطور که در بالا مشاهده می کنید ولتاژهای خروجی پاور بر اساس رنگ مشخص می شود , فقط در زیر به چندتا از آنها اشاره می کنم .

*در مادربردهای قدیمی به دلیل کم مصرف تر بودن از پاورها با کانکتور 20 پین استفاده می شد ولی به تدریج با قوی تر شدن مادربرد ها و بالاتر رفتن توان مصرفی چیپ ها و قطعات روی مادربرد این کانکتور به 24 پین تغییر پیدا کرد .

*سیم سبز رنگ در پاور به PS – ON معروف است و ولتاژی معادل 5+ ولت دارد که برای روشن شدن خود پاور استفاده می شود . هرگاه این سیم را ( سیم سبز ) را به سیم مشکی ( گراند ) اتصال داده شود پاور روشن می شود .

*سیم بنفش رنگ که به 5+ Standby معروف است در حالی که پاور به برق متصل است ولی خاموش است این ولتاژ بروی پین سویچ F – Panel مادربرد آماده است تا در صورت اتصال به گراند ( سیم مشکی ) مادر برد را روشن می کند .

*دو ولتاز سیم سبز و بنفش که هرد 5+ ولت می باشند درصوذت متصل بودن پاور به برق ولی روشن نبودن آن همواره وجود دارند .

*سیم خاکستری که به Power Good Signal معروف است که ولتاژی معادل 5+ ولت را داراست . در درون پاور آی سی وجود دارد بنام PWM یکی از کارهای این آی سی چک کردن خروجی های پاور می باشد . اگر خروجی های پاور سالم باشد و ریپل و نویز نداشته باشند این آی سی ولتاژی معادل 5+ ولت را روی سیم خاکستری راه اندازی می کند که به Power Good signal معروف است . در واقع این آی سی (PWM ) با ارسال این ولتاژ به مادربرد اطمینان می دهد که خروجی های پاور سالم است و می تواند با خیال راحت مادربرد را روشن کند . در صورت ارسال نشدن این ولتاژ آی سی Super I/O که روی مادربرد قرار دارد اجازه روشن شدن به مادربرد را نمی دهد . مدت زمان ارسال Power Good Signal بین 100 تا 500 میلی ثانیه می باشد که فقط با پاور تستر های دیجیتالی قابل انداره گیری می باشد . هر چه این زمان کمتر باشد عمل کرد پاور در روشن کردن مادربرد بهتر است . در زیر به دو نمونه از پاور تستر ها رو آورده ام :

پاور تستر آنالوگ

پاور تستر دیجیتال

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×