متن کامل

بهترین راهنمای خرید پاور (منبع تغذیه) + معرفی و قیمت


پاور کامپیوتر یکی از اجزای تشکیل دهنده ی سیستم کامپیوتر در واقع به عنوان قلب کامپیوتر به شمار می رود .که در هنگام خرید باید توجه داشت تا سیستم دچار مشکل نشود. وظیفه ی پاور تبدیل برق شهری که دارای جریان ac (متناوب) می باشد را تبدیل به جریان DC می کند .که این جریان DC(مستقیم) برق مورد نیاز قطعاتی مثل مادربورد , پردازنده و کارت گرافیک و کارت های حافظه را تامین می کند.

بهترین راهنمای خرید پاور (منبع تغذیه) + معرفی و قیمت

بررسی انواع پاور(منبع تغذیه)


پاور ها هم همانند اجزای دیگر کامپیوتر براساس اندازه و تعداد کانکتور ها و میزان ورودی و خروجی به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. همچنین پاور هارا براساس میزان توان آنها که برحسب وات می باشد تقسیم بندی می کنند .

 

حالا ما چه پاوری با چه توانی نیازمون میشه ؟


توان مصرفی تمام قطعات دیگر(پردازنده ، کارت گرافیک ، مادربرد ، کارت حافظه) را با استفاده از دفترچه راهنمای قطعات با هم جمع کرده و 30% به کل آن برای احتیاط بیشتر اضافه کنید .که مقدار بدست آمده حداقل توانی است که سیستم ما نیاز دارد.البته در این راستا سایت هایی ایرانی و خارجی مثل محاسبه‌گر Outervisionو محاسبه‌گر green هستند که با توجه به مشخصات قطعات شما این توان مورد نیاز را محاسبه می کنند .البته پیشنهاد می شود که پاوری با دو برابر توان سیستم خریداری کنیم که هم راندمان بهتری دارد و هم اگر در آینده به هر دلیلی سیستم را ارتقا دادید به مشکل بر نخوریم.

تک ریله یا چند ریله بودن پاور چیست ؟


کلا ریله در مورد پاوریعنی پاور از سیستم حفاظت در برابر جریان زیاد . تک ریله بودن پاور یعنی از یک سیستم حفاظت ocp استفاده میکنند و چند ریله بودن یعنی از چند سیستم حفاظت ocp استفاده میکنند .پاور های ارزان قیمت یا فاقد استاندارد بدون ریله هستند.

 

کانکتورها (اتصالات) پاور


اتصالات پاور یا همان کانکتور ها را با همدیگر مرور میکنیم

 

کانکتورمادربرد24 پین


این کانکتور بزرگترین کانکتور پاور است واز نظر ظاهری تشخیص آن هم راحت است. از 24 پین  تشکیل شده که به صورت 20+4 پینی طراحی گردیده .که برای مادربرد های قدیمی که از 20 پین تشکیل شده هم قابل استفاده است .

کانکتورمادربورد24 پین

کانکتورهای  پردازنده (CPU)


 این کانکتور ها  برای برق مصرفی پردازنده ها طراحی شده و در دو مدل ATX12v , EPS12v موجود می باشند و بسته به نوع پردازنده (cpu) و مادربرد میتواند 4 یا 8 پینی باشند .

 

ATX12v کانکتور

در صورتی که مادربردما برای تغذیه پردازنده 4 پینی باشد باید از این نوع کانکتور استفاده کنیم .

ATX12v کانکتور

EPS12v کانکتور

این کانکتور دارای 8 پین است که 4پین بیشتر از ATX12v  دارد و برای پردازنده های رده  بالا طراحی شده و بعضی از مادربرد ها دارای 8 پین برای اتصال این کانکتور نیستند . و اگرمادربورد دارای 8 پین هم بود نباید از دوتا ATX12v  (4پینی) در کنار هم استفاده کرد باید از خود WPS12v استفاده کرد .در صورتی که پاور و مادربرد هردو این کانکتور را دارند استفاده از EPS12v توصیه می شود .

EPS12v کانکتور

در بعضی پاور ها ترکیبی از دو کانکتور ATX12v استفاده شده است.مانند شکل زیر

EPS12v کانکتور

کانکتور PEG (pci Express Graphics)

 


از این کانکتور زمانی استفاده می کنیم که نیاز به جریان برق اضافی در اسلات های pci express داشته باشیم .و کارت گرافیک های رده پایین و قدیمی از تغذیه خود pci express استفاده می کنند. این کانکتور هم به صورت 8 پین و هم بصورت 4 پین استفاده می شود که 6 پین تا 75 وات و 8 پین تا 150 وات توان را میتوانند تامین کنند .

کانکتور PEG (pci Express Graphics)

کانکتور SATA


این کانکتور برای تامین برق هارد دیسک مورد استفاده قرار می گیرد. و کانکتور عمومی دیگری هم برای برق قطعات جانبی مثل فن و روشنایی کیس استفاده می شود.

کانکتور SATA

انواع منبع تغذیه از نظر ماژولار و نیمه ماژولارو غیر ماژولار


پاور ها از نظر تهویه هوا و کابل کشی داخلی به سه نظر ماژولار و نیمه ماژولارو غیر ماژولارطراحی می شوند.

 

پاور ماژولار


در این نوع پاورها کابل کشی ها منظم تر است بدلیل اینکه فقط کابل هایی که نیازداریم را از یک سمت به پاور و از سمت دیگر به قطعات وصل می کنیم و البته برای مبتدیان کمی مشکل است اتصال قطعات به پاور. این نظم در کابل کشی پاور باعث تسهیل جریان هوا و خنک شدن سیستم می شود.از نظر قیمت هم بالاتر ازبقیه مدل ها هستند.

پاور ماژولار

نمونه پاور ماژولار

پاور نیمه ماژولار

 


شباهت بسیار زیادی با ماژولار دارند با این تفاوت که تنها کابل های اصلی (مادربورد ،پردازنده ، کابل pcli ) به پاور متصل هستند و غیر قابل جدا شدن هستند . و الباقی کابل ها قابل جداشدن و در صورت نیاز تعویض می شوند. از پاور های ماژولار ارزان تر هستند.

 

پاور نیمه ماژولار

نمونه پاور نیمه ماژولار

پاور غیرماژولار


دراین نوع پاورها که در پاورهای معمولی (قدیمی) استفاده میشد همه ی کابل ها به پاور متصل هستند . معایب پاورهایی که به صورت غیر ماژولار طراحی شدند را می توان وجود کابل های استفاده نشده در کیس سیستم که باعث تهویه نامناسب و داغ شدن درون کیس می شود ذکر کرد . از مزیت های آن می توان ارزان قیمت بودن دانست که برای مبتدیان بصرفه است.

پاور غیرماژولار

نمونه پاور غیرماژولار

4 اردیبهشت 1400
تعداد بازدید: 145

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×