متن کامل

Trim Support در حافظه های SSD چیست ؟


برای اینکه درک بهتری از TRIM Support داشته باشید ابتدا باید ساختار و قالب کاری Solid State Drive ها یا همان هارد دیسک های SSD را به خوبی متوجه شوید. SSD ها برای انتقال و ذخیره سازی اطلاعات از NAND Flash Memory استفاده می کنند. این حافظه Flash از قسمت های کوچکی به نام صفحه یا Page و همچنین مجموعه ای از Page ها به نام block ایجاد شده است.

زمانیکه شما بر روی یک هارد SSD دستور حذف یک Page را می دهید در واقع این Page در آن واحد حذف نمی شود بلکه فقط به عنوان Page حذف شده علامتگذاری یا Mark می شود. دلیل اینکار این است که داده ها صرفا در SSD ها در قالب Block قابل حذف هستند و شما نمی توانید اطلاعات هر Page را بصورت جداگانه حذف کنید.بعدها زمانیکه شما نیاز به فضای خالی بر روی سرور داشته باشید Page هایی که Mark برای حذف شدن خورده اند با همدیگر Group می شوند و به یکباره از روی هاردSSD حذف می شوند. این فرآیند باعث کند شدن SSD در زمان نوشتن اطلاعات روی دیسک می شود.

خوب بیایید به روش دیگری این مطلب را توضیح دهیم تا بهتر برای شما جا بیافتد. فرض کنید سر کار خود یک میز کار دارید که بر روی آن کلی کاغذ روی هم انباشته شده است ، هر روز با آمدن نامه های جدید و کارهای مهمتر شما کاغذ مهمتر را روی بقیه کاغذ ها قرار می دهید ، هر روز هم شما کاغذهایی که لازم ندارید را مچاله کرده و داخل سطح زباله می اندازید ، اما اینکار منطقی نیست که بار هر بار ریختن چند عدد کاغذ در سطح زباله شما آن را بردارید و به محل دفع زباله ببرید .

 

 

بنابراین شما صبر می کنید تا زمانیکه سطل زباله شما بصورت کامل پر شد آن را خالی می کنید ، در عین حال همین خالی کردن سطح زباله که در وهله های زمانی نسبتا طولانی تر انجام می شود زمان شما را تلف می کند و فضای میز کار شما همچنان اشغال می شود کار به جایی می رسد که کاغذ های زیادی می خواهند روی میز کار شما قرار بگیرند اما شما برای آنها فضایی ندارید ، شما برای خالی شدن فضای میز کار خود حتما باید منتظر باشید که سطل زباله شما خالی شود و این نیازمند زمان است بنابراین خالی شدن میز کار شما به کندی انجام می شود.

این دقیقا همان دلیلی است که دیسک های SSD بعد از مدت زیادی از زمان استفاده در زمان نوشتن اطلاعات روی هارد دیسک بسیار کند می شوند. آنها قبل از اینکه بتوانند فایلی را بر روی SSD بنویسند ، باید فایل هایی که Mark خورده اند را حذف کنند تا بتوانند اطلاعات را در جای آنها بنویسند ، و پاک کردن این اطلاعات نیز زمانگیر است و باعث بوجود آمدن تاخیر نسبتا طولانی به نسبت میزان اطلاعاتی که بر روی SSD برای پاک کردن وجود دارد می شود.

خوشبختانه تکنیک TRIM در همه SSD ها و سیستم عامل های امروزی برای حل این مشکل به وجود آمده است دستور TRIM به سیستم عامل شما این امکان را می دهد که فایل هایی که برای حذف شدن علامت خورده اند را قبل از اینکه بخواهید آنها را پاک کنید یا چیزی روی دیسک بنویسید شناسایی و به کلی حذف کند ، حذف کردن این فایل ها قبل از اینکه نیازی به نوشتن اطلاعات بر روی دیسک داشته باشید باعث بالا رفتن سرعت نوشتن اطلاعات جدید می شود زیرا دیگر زمانی برای حذف کردن اطلاعات صرف نمی شود.

برای مشاهده انواع حافظه های اکسترنال به لینک زیر مراجعه نمایید.

25 اسفند 1398
تعداد بازدید: 410

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×