متن کامل

زندگینامه جف بزوس مدیر عامل آمازون

درباره جف بزوس

مادر جف بزوس اهل ایالات متحده بود و پیش از 20 سالگی، در ژانویه سال ۱۹۶۴ جف را به دنیا آورد و سپس با یک مهاجر کوبایی به نام “مایک بزوس” ازدواج کرد. جف بزوس پس از تولد 10 سالگیش متوجه شد مایک، پدر حقیقی او نیست. از همان دوران کودکی معلوم بود که جف، از هوش بالایی برخوردار است. زمانیکه تازه قادر به راه رفتن شده بود، با یک پیچ‌ گوشتی به سراغ گهواره خود رفت و محافظ آن را از جا در آورد و آن را تا حدی تبدیل به یک تخت خواب معمولی کرد.

جف بزوس از سن ۴ الی ۱۶ سالگی در مزرعه پدر بزرگ خود در تگزاس زندگی میکرد، جایی که کارهای اولیه مزرعه داری و تعمیر آسیب های بادی را یاد گرفت. پدربزرگ او، Preston Gise، نقش بسیار شگرفی در شکل گیری شخصیت جف داشت و او را با زندگی حرفه ای آشناتر کرد. زمانی که در سال ۲۰۱۰ به جشن فارغ التحصیلی یکی از دانشگاه های معروف برای سخنرانی دعوت شده بود، گفت: “پدر بزرگم به من یاد داد که مهربان بودن، دشوار تر از باهوش بودن است.”

در جوانی عاشق سری فیلم های “Star Trek” شد و حتی خبر میرسد که اکنون هنوز نسخه های تازه این سری را عاشقانه می بیند. در زمانی که قرار بود آمازون تأسیس شود، می خواست نام فروشگاه خود را “MakeItSo.com” بگذارد چرا که این یکی از اصطلاحات مورد استفاده از سوی کاپیتان پیکارد در این سری فیلم ها بود.

سرگذشت جف بزوس

جف بزوس در نوجوانی، یک تابستان کامل را در رستوران مک دونالد کار کرد و البته اوقات بسیار بدی را نیز پشت سر نهاد. همین شد که به سراغ تاسیس “Dream Institute” رفت، یک کمپ 10 روزه تابستانی برای کودکان و نوجوانان. برای حضور افراد در این کمپ، نیاز بود تا هر شخص ۶۰۰ دلار به جف پرداخت کند که البته مبلغ زیادی بود، اما او توانست در نهایت ۶ ثبت نامی داشته باشد.

جف بزوس در نهایت به دانشگاه پرینستون رفت و در رشته علوم کامپیوتری مشغول به کسب دانش شد. پس از فارغ التحصیلی، پیشنهاد های شغلی از سوی اینتل و Bell Labs به او پیشنهاد شد اما آنها را رد کرد تا به استارتاپ “Fitel” بپیوندد. پس از اینکه Fitel را ترک کرد، تصمیم گرفت با همکاری یکی از دوستان خود به نام “Halsey Mino”، یک سرویس و استارتاپ خبری توسط فکس راه اندازی نماید. 
جف بزوس به جای تأسیس این استارتاپ با Halsey Minor، پیشنهاد همکاری یک شرکت سرمایه گذاری به نام “D. E. Shaw” را پذیرفت. پس از 4 سال کار کردن در این موسسه، تبدیل شد به یک معاون ارشد.

در همان شرکت بود که با همسر خود، “مکنزی تاتل” آشنا شد. همسر جف بزوس در آن زمان یکی از تحلیلگران موسسه D.E. Shaw بود که البته اکنون تبدیل شده است به یک رمان نویس.

سایت آمازون جف بزوس

آمازون با چنین تفکری متولد شد. مکنزی و جف بزوس به تگزاس رفتند تا برای مدتی، خودروی پدر جف را قرض بگیرند و سپس با همان خودرو رهسپار سیاتل شدند. بزوس در تمام راه، از صندلی های خالی خودرو استفاده می نمود و مسافر سوار می کرد. جف بزوس کار Amazon.com را در پارکینگ (گاراژ) خانه اش شروع کرد و بیشتر قرار ملاقات های خود را نیز در شعبه یکی از فروشگاه زنجیره ای کتاب به نام Barnes & Noble انجام میداد.
جف یک زنگ بزرگ را در محل کار قرار داده بود و هر زمان که سفارشی ثبت میشد، آن زنگ را به صدا در می آورد. کارمندهای معدود آمازون گرد هم می آمدند تا ببینند که آیا خریدار را می شناسند یا نه. چند هفته بعد، در طول روز این زنگ آنقدر به صدا در می آمد که بزوس تصمیم به جمع کردن آن گرفت.
در ماه اول تأسیس آمازون، این خرده فروشی آنلاین موفق شده بود به ۵۰ ایالت و ۴۵ کشور جهان کتاب بفرستد. رشد تا جایی ادامه پیدا کرد که جف بزوس تصمیم گرفت در سال ۱۹۹۷، سهام این شرکت را به شکل عمومی در بازار بورس عرضه کند.

آمازون علت شکل گیری بسیاری از استارتاپ های اینترنتی بود؛ استارتاپ هایی که بیشتر آنها با شکست رو به رو شده و باعث ایجاد مبحثی به نام حباب دات کام شدند. به همین دلیل تحلیلگران نام “Amazon.bomb” را به جای دات کام، برای شرکت مورد اشاره برگزیدند. در نهایت هم، چنین شد که آمازون یکی از معدود کمپانی هایی بود که توانست از این دوره سربلند بیرون آید.

گفته می شود که جف بزوس مدیری بسیار سختگیر است که می تواند به راحتی کارمندان خود را زیر سوال ببرد. شایعه ای نیز در همین رابطه به گوش می رسد که او یک متخصص و مربی هدایت تیم و رهبری را استخدام کرده تا کمک اش کند این اخلاق خود را بهبود داده و به شکل بهتری بتواند با کارمندان خود رابطه برقرار کند.

در سال ۱۹۹۸، جف بزوس تبدیل شد به یکی از اولین سرمایه گذاران در گوگل. او ۲۵۰ هزار دلار در گوگل سرمایه گذاری کرد که در سال ۲۰۰۴، زمانی که غول جستجو سهام خود را به شکل عمومی در بازار بورس عرضه کرد، ارزشی معادل ۳.۳ میلیون سهم داشت.

16 بهمن 1397
تعداد بازدید: 191

نظرات

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×